Within Temptation „Hydra”

Zespół Within Temptation w ciągu swojej kilkuletniej kariery przekształcił się z zespołu grającego gotycki metal w zespół grający dla mas, oraz nagrywający covery muzyki pop. Najnowszy szósty album studyjny zespołu zatytułowany „Hydra” niestety tylko to potwierdza.

Płyta powstała przy wspólpracy z kilkoma znanymi wokalistami, w tym jednym z Polski, ale po kolei. Otwierający płytę „Let Us Burn” nie odbiega od wcześniejszych dokonań zespołu. Porządna rockowa piosenka z mocnym głosem Sharon den Adel i przebojową linią melodyczną. W nastepnym nagraniu pojawia się jeden z gości zaproszonych przez zespół, jest to Howard Jones znany z zespołu Killswitch Engage. „Dangerous” to szybki energetyczny numer, jeden z najbardziej metalowych utworów na płycie, choć okraszony odrobiną elektroniki. Świetnie wypada duet obydwoje wokalistów, ale o tym że Sharon potrafi spiewać w duecie przekonaliśmy się już nie raz.
„Dangerous” to był drugi singiel promujący album.

Następny utwór „And We Run”, i tu mały szok dla wielbicieli rocka czy metalu. W nagraniu
wziął udział znany amerykański raper Xzibit. Szczerze powiem mam mieszane odczucia względem takich kooperacji, ale tu akurat głos Xzibita świetnie kontrastuje z wokalem Sharon i nawet to rapowanie nie rani za bardzo uszu. Następnie mamy to na co fani WT czekali od lat. Duet Sharon z Tarją Turunen. Byłej wokalistki zespołu Nightwish chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Nagranie zatytułowane „Paradise (What about Us?)” zostało wydane na singlu i było zapowiedzią całego albumu. Nakręcono też ciekawy teledysk. Sam utwór jest typowy dla zespołu, bardzo przebojowy, melodyjny. Głosy wokalistek
świetnie się uzupełniają. Jest to jeden z lepszych momentów plyty.

Słuchamy dalej. „Edge of the World” to spokojna balladka. bardzo melodyjna, podlana rockowym sosem, ale to w przypadku Within Temptation norma. Pięknie brzmą tutaj instrumenty smyczkowe, które idealnie współgrają z mocnym brzmiem gitar. A nad wszystkim góruje świetny głos Sharon. „Silver Moonlight” został wcześniej już wydany w wersji demo na EP’ce „Paradise” i zaskakuje…growlem! Tak tak po wielu latach słyszymy znowu głos Roberta Westerholta. Świetny melodyjny, ale mocny, metalowy kawałek na pewno przypadnie do gustu wielbicielom cięższego brzmienia. po kilku przesłuchaniach płyty jest to zdecydowanie mój numer 1 na tym krążku. Następny kawałek pt „Roses” rozpoczyna fajny riff gitary. To kolejny bardzo melodyjny typowy dla zespołu numer, choć nie zaskakuje niczym szczególnym, obstawiam że może to być kolejny singiel. Następny kawałek zatytułowany „Dog Days’ również mieliśmy okazję poznać w wersji demo na wspomnianej już EP’ce „Paradise”. To kolejna typowa dla Nich piosenka, melodyjna z fajnym refrenem, ale jednak mocno średnia jak dla mnie. Natomiast „Tell Me Why” to znowu mocne uderzenie. Fajny solidny kawałek, w którym znowu słyszymy odrobinę growlu Roberta. Zamykający płytę utwór „The Whole World Is Watching” to prawdziwa perełka. Kolejny duet Sharon tym razem z Dave’m Pirnerem z zespołu Soul Asylum. Świetny wpadajacy w ucho numer, który na moje ucho będzie kolejnym wielkim przebojem zespołu. I tu pojawia się również polski akcent. Bowiem na polskiej wersji płyty ten utwór jest duetem z Piotrem Roguckim, wokalistą Comy! Duet zaskakujący, ale bardzo udany. Głos Piotra świetnie kontrastuje z głosem Sharon. Jest to niewątpliwie miły gest ze strony zespołu dla polskich fanów, których mają u nas niemało.

Podsumowując, zespół zapowiadał płytę bardziej metalową niż poprzedni album „Unforgiving” i taka też „Hydra” jest. Nie jest to co prawda stary dobry Within Temptaion, ale nie jest też to płyta zła czy słaba. Po prostu porządny album popularnego rockowego zespołu. Jak dla mnie bez rewelacji ale po prostu ok.

DARKman
6 kropel krwi na 10