With – wywiad.

Cześć, przypomnijcie tym czytelnikom, którzy Was nie znają jak powstał zespół With. Czyja to była inicjatywa i kiedy to miało miejsce? Bo nie jesteście nowym zespołem na naszej rockowej scenie.
Po raz pierwszy nazwa „WITH” pojawiła się w lutym 1993 roku, gdy Adam Majchrzak dołączył do grupy „Wishful Thinking”, którą współtworzyli: Jarosław Toifl, Jarosław Paduch i Radosław Daszkiewicz. Zbyt długa, nieco szeleszcząca i trudna do zapamiętania, najprostszą drogą ewoluowała w „WITH” – dwie pierwsze litery z wyrazów tworzących poprzednią nazwę. W związku z tym że muzycy zajmowali się muzyką, nie zaś naprawianiem i zbawianiem świata czy też narzekaniem na system, nie miało dla nich żadnego znaczenia, że nazwa ta kompletnie nic nie znaczy, prawdopodobnie nawet to Ich do niej przekonało.

We wrześniu ’93 zespół nagrał materiał pod nazwą „Oblicze Wojny”. Szansą i pomysłem na promowanie były wywiady połączone z prezentacją muzyki na antenach lokalnych stacji radiowych: katowickiego Radia OK, czy wtedy jeszcze gliwickiego Flash’a. Muzykom udało się również wystąpić w P.T.V. „Rondo” w programie poświęconym muzyce i zespołom z regionu śląska. W styczniu ’94, materiał „Oblicze Wojny” został wydany nakładem firmy Baron Record. Przez cały czas grupa koncertuje, bo jak wiadomo to najlepszy środek na promocję swojej muzyki. Dobrą okazją ku temu są występy przed takimi zespołami jak: Oddział Zamknięty, Proletaryat, Houk czy Closterkeller.
W lipcu ’94 podczas festiwalu w Opatowie zostaje nawiązana współpraca z firmą Ania Box Music i we wrześniu zostaje zarejestrowany utwór „Cytadela”, który ukazał się na składance wśród znanych przebojów polskiego rocka. Co starsi mieszkańcy Gliwic czasem wspominają, że „Cytadela” była wówczas stałym bywalcem Programu III Polskiego Radia.
W 1996 roku ukazała się płyta „Ramadan” nad którą myśleli i pracowali Adam Majchrzak, Jarosław Toifl i Adam Borowicz. Podczas nagrań wzięli również udział Grzegorz Czaja, Waldemar Rówiński, Jacek Widziszowski oraz Jarosław Gondek. W składzie zespołu który występował na żywo po ukazaniu się wydawnictwa Ramadan pojawili się: Ida Borowik (gitara), Piotr Jankowski (instrumenty klawiszowe), Waldemar Rówiński (perkusja).
W 2012 roku zespół postanowił przerwać ciszę i przypomnieć o swojej muzyce. Podczas pierwszych koncertów zespół gra materiał z obu płyt wydanych do tej pory w nowych aranżacjach i instrumentacji.

Obecny skład zespołu:
Adam Majchrzak – vocal i bas
Radosław Daszkiewicz – instrumenty klawiszowe (Nightly Gale)
Marek Ludwicki – gitara (Kill Joy, L4)
Piotr Syryca – perkusja (Vox Interium, Zaklamani)

Podczas reaktywowania i pracy nad starym materiałem pomagał gitarzysta Dariusz „Gilu” Kłys (Ventris, Syndrom, Crab Nebula, Zakłamani, Zemsta).
Na początku 2014 roku ukazała się Ep’ka „Graal/Obrazy” a na początku marca 2015 „Teatr Cieni/Celebryci” . W Teatrze Cieni gościnnie wystąpiła Ania Blomberg Gahan – za co serdecznie dziękujemy, współpraca okazała się na tyle owocna, że utwór z powodzeniem zdobywa listy przebojów, w radiu Aspekt uplasował się nawet na 1 miejscu.

Jak byście określili muzykę, którą gracie? Na Waszej stronie można przeczytać, że gracie „Hard Rock”, ale nie do końca się z tym zgodzę.
W takim razie Ty nam powiedz jak ją określić skoro się nie zgadzasz z tym że to Hard Rock 🙂

DARKman: Widzisz jak Waszą muzykę postrzegam jako fajny melodyjny rock, po prostu rock. A jeśli dla kogoś to jest hard to jak najbardziej OK. Wiadomo że każdy ma swoje subiektywne odczucia, a dziennikarze czy sprzedawcy jak słusznie wspomniałeś muszą jakos daną płytę zaklasyfikować. I to takie moje „pięć groszy” w tej sprawie.  🙂

My podpisujemy się pod opinią, że gatunki i style w muzyce wymyślili jej sprzedawcy aby wiedzieć do kogo kierować produkt. Pytanie komu są potrzebne te szuflady i czy pomagają w orientacji? Może się okazać, że wielu słuchaczy przegapiło kawał fajnej muzyki tylko dlatego, że stała na półce obok. Dla zespołu to na pewno punkt wyjścia do brzmienia i kompozycji, ale gdzie to się skończy nikt nie wie. Czy za każdym, razem kiedy przekroczymy umowne granice stylu, należy wymyślić również nazwę dla gatunku?
Wtedy kiedy zaczynaliśmy grać czyli 22 lata temu mogliśmy mówić że nasz styl to heavy metal, ale ten styl tak się rozwinął dzięki Prog Metal, New Metal czy w końcu Djent i przesunął środek ciężkości na tyle, że uznaliśmy iż obecnie nazwa metal do naszego stylu już nie pasuje – dlatego Rock. Jeżeli uznamy że typowymi kapelami rockowymi są Rolling Stones, The Doors czy Rush, no to jednak gramy nieco mocniej – dlatego Hard Rock. Chyba nie musimy grać bluesowych riffów i solówek w pentatonice, jeżeli chcemy używać tej nazwy dla określenia stylu :). W sumie nie wiem czy dla Ciebie jako słuchacza czegoś tam brakuje, aby był to Hard Rock czy jest za wiele elementów aby nasz styl nadal określać tym mianem. Jestem przekonany, że reszta zespołu tak jak i ja nie przywiązuje szczególnej wagi do tego, w której z odmian Rocka się poruszamy, niemniej jesteśmy bardzo ciekawi Twojej interpretacji.

Zespół w latach 2001-2012 zawiesił działalność. Czy odeszliście całkowicie od muzyki czy tworzyliście lub udzielaliście się w jakiś innych projektach. Jak to wyglądało?
R.D. – ja przestałem grać w With pod koniec 94r, czyli na chwilę przed tym zanim zespół na dobre zawiesił działalność. Okazało się jednak, że With w składzie, w którym ich zostawiałem nie przetrwał zbyt długo i w okolicach sierpnia 95 z Jarkiem Toiflem i Jarkiem Paduchem zaczęliśmy ponownie współpracę w zespole Surprise, który przetrwał do czerwca roku 97 bez większych sukcesów.

Wtedy Jarek Toifl na poważnie zainteresował się realizacją dźwięku co jak wiemy wyszło mu na dobre – obecnie współpracuje z takimi jak Cree, Piersi, Big Cyc, czy Oberschlesien. Cieszy nas, że znalazł czas i nagrywał nasze nowe numery w 2014 i 2015 roku, bo jako członek pierwszego składu With miał duży wpływ na kompozycje i aranże z pierwszych płyt. Jarek Paduch oddał się pracy i rodzinie, obecnie gra w zespole Le Fleur. W czasie kiedy zaczęliśmy mówić o reaktywacji zespołu rozmawialiśmy z chłopakami, ale ich obowiązki i brak czasu zadecydowały o tym, że obecnie grają z nami Piotrek i Marek.
Po dwuletniej przerwie w 99r. zdecydowałem się na granie w składzie już istniejącej kapeli Soundwave. W 2004r dołączyłem do The Second Face, od 2006 jestem związany do dziś z Nightly Gale. W między czasie w okolicach 2005/06 brałem udział w akustycznym projekcie Wykonawcy Pieśni Znanych który grał covery, natomiast materiał autorski prezentowaliśmy pod szyldem ProFeel. W 2007 dopadła mnie proza życia i zacząłem uprawiać sztukę, która wielkiej krzywdy prestiżowi nie robi a olbrzymią satysfakcję w portfelu – granie imprez okolicznościowych…
W 2012 kiedy zaczęło mi brakować rock & rola w muzyce i życiu pojawił się Adam z propozycją reaktywowania With, chyba trafił w najlepszy moment 🙂
Adam Majchrzak – Byłem związany z zespołem Audience od Sin, który założyłem razem z moim bratem Markiem. W 2004 rozpoczęliśmy pracę nad albumem „Memory of Betty Page”.
Piotr Syryca – grałem w zespole Vox Interium, który koncertował u boku takich jak Vader, Krabathor, Count de Nocte, Yattering, Decapitated, Themgoroth i Sweet Noise. Vox Interium ma na swoim koncie trzy płyty długogrające: 2001 Zymosis Of Souls wydaną potem przez Apocalypse Production, na przełomie 2002/2003 roku zostaje nagrana druga płyta Yearning, która została wydana dopiero 31 maja 2004 roku w Europie przez New Aeon Media/Karmageddon Media i w tym samym roku na początku grudnia ukazał się album X-nine.
Marek Ludwicki – od 1998 związany byłem z zespołem Killjoy, który ma na swoim koncie Enemigo wydaną w 2006 nakładem Shark Records w Europie a w Polsce Metal Mind Records, oraz Licensed to Sin z 2012 wydaną nakładem firmy RDS.

Macie na swoim koncie 2 albumy, chyba już obecnie nie do dostania. Jest jakaś szansa na reedycję tych płyt?
Myślimy nad tym 🙂 Sami słuchacze, którzy pamiętają nas z koncertów w latach 90’tych pytają czemu tego nie robimy. To nie tak, że nie chcemy, nie jest również zaplanowany element strategii rozwoju ekonomicznego :). Sprawa jest raczej banalna – stać nas na pokrycie tylko aktualnych kosztów związanymi z działalnością grupy. Korzystając z okazji, chcielibyśmy zainteresować naszych słuchaczy i Waszych czytelników – jeżeli macie państwo ochotę wspomóc nas finansowo, celem reedycji naszych płyt „Oblicze Wojny” i „Ramadan” zapraszamy do współpracy.

Gracie ostatnio dużo koncertów. Jak publiczność która pewnie nie zna lub słabo pamięta zespół przyjmuje Wasze utwory często pewnie słysząc je po raz pierwszy?
Większość koncertów graliśmy w okolicach Śląska czyli tu gdzie jednak nas pamiętają i znają a przynajmniej największy nasz przebój Cytadelę, która praktycznie zawsze jest odśpiewana przez uczestników koncertu. Bez względu na to jaki rodzaj rocka wykonujemy jest on energiczny i melodyjny, wiec rzadko się zdarza aby słuchacze cały czas stali i podpierali ściany :).

Opinie jakie słyszymy po koncertach od młodych ludzi: „nie wiem co to jest za styl, ale mi się podoba”, lub zasłyszane po koncercie w Rock Out „w waszej muzyce jest wszystko co sprawia, że dobrze się tego słucha”. W większości są to opinie pozytywne, może dlatego że w małych klubach ciężko o przypadkowych słuchaczy, zazwyczaj są Ci którzy są zainteresowani muzyką, a może dlatego, że takie tylko zapamiętaliśmy :).

Jakie plany na najbliższą przyszłość? Pewnie koncerty, koncerty i jeszcze raz koncerty, a jakieś nowe nagrania nam też zaprezentujecie?

25 kwietnia w Tiger Riders FG w Chorzowie, tam zagramy z The Posit, Opozycją i Kasą Chorych.
8 maja w Ozi Pub w Żorach tam zagramy z Kolbyskray i Opozycją
29 maja w Tiger Riders FG w Chorzowie z Ankh

Co do nowych nagrań to już wspominaliśmy o „Teatrze Cieni” który całkiem dobrze radzi sobie na listach przebojów internetowych rozgłośni. Kolejny nowy utwór to „Celebryci” – przymierzamy się do zrobienia jakiegoś obrazu, filmu pod ten utwór – co wyjdzie z planów zobaczymy :). Jestem przekonany, że utwory z poprzedniej Ep’ki „Graal/Obrazy” na tyle mało trafiły do bardzo szerokiej publiczności, że z powodzeniem można je prezentować mimo iż mają pond rok.

Jak spędzacie czas poza sceną? Jakie hobby czy pasje wypełniają Wam wolne chwile?
R. D. – pracuję jako nauczyciel gry na keyboardzie i gitarze klasycznej. Hobby to książki i filmy oraz muzyka oczywiście. Czasami w grupie znajomych oddajemy się z pasją ulubionej grze w „alko-chińczyka” ale tylko z powodów hobbistycznych :))
A. M – Moje hobby to hodowla gołębi i wędkarstwo.
P. S. – Dobra muzyka i dobre piwo.
M. L. – Filmy

Jeśli byłby to możliwe, to z kim ze światowych muzyków chcielibyście nagrać płytę i dlaczego akurat taki wybór?
R.D. – trudny wybór 🙂 Najchętniej stworzyłbym projekt podobny do Probot Dave Grohl’a gdzie miałbym możliwość zaprosić wielu artystów do różnych piosenek. Na pewno na mojej liście życzeń wśród wokalistów znalazłby się Mike Paton, Vincent Cavanagh, David Coverdale, Maynard James Keenan, Eddie Vadder, Adam levine i Georg Michael. Gitarzyści: Stevie Vai, David Gilmour, Pat Metheny. Al. Di Meola. Klawiszowcy: Lyle Mays, Kevin Moore i Leszek Możdżer. Bębny: Dave Lombardo, Dave Grohl, Simon Philips i Daniel Liljekvist a na bas wziąłbym Kajetana Daszkiewicza :))) no i Geddy Lee, Tony Levin i Michael Peter Balzary.

Swoją drogą największym wyróżnieniem była by sytuacja w której ktoś z wymienionych artystów zaprosił by mnie na swoja sesje nagraniową…
A. M. – Sting
P. S. – z każdym który by dobrze zapłacił i pokrył koszty sesji 🙂
M. L. – ja osobiście jestem usatysfakcjonowany graniem z ekipą With 🙂

Dziękujemy i pozdrawiamy!

Wywiad :DARKman