Simulacrum – Danse Macabre

1919126_811238515664879_9192662801535743078_n

„Simulacrum” to EPka gliwickiego zespołu Danse Macabre wydana z okazji 25-tej rocznicy powstania tego zespołu. Danse Macabre gra tradycyjnego rocka gotyckiego i całkiem nieźle im to wychodzi. W muzyce zespołu wyczuwa się fascynację The Sisters of Mercy, The Cure, The Mission, Bauhaus czy Siouxie and the Banshees.

Założycielami zespołu byli: Darek Kłosowicz  J.P, Tomasz Doctah Young, Adam Black. Jak i inne zespoły Danse Macabre borykał się ze składem. W latach 90-tych w Danse grali m.in Paweł Wardzała na gitarze, Piotr Wasyl Jankowski na klawiszach czy wokalista Jacek Mitas.

Danse Macabre zawiesił swoją działalność w grudniu 1996 roku, do reaktywacji zespołu doszło w lipcu 2014 roku. Grupa po raz pierwszy zdecydowała się na współpracę z wokalistką (przed reaktywacją w zespole śpiewali tylko mężczyźni). Do zespołu dołączyła Ania Blomberg-Gahan, znana z zespołów Batalion d’Amour, Dance on Glass i Diavolopera.

W listopadzie 2014 roku członkiem  zespołu została Małgorzata Antosz-Konieczna (ex Drakon) na instrumentach klawiszowych i zespół zagrał mini trasę jako support Closterkellera oraz koncert jako support legendarnej czeskiej formacji gotyckiej – XIII Stoleti – w CK Wiatrak w Zabrzu. W styczniu 2015 roku Danse Macabre zagrał koncerty z Opozycją i Pornografią. W lutym 2016 do zespołu dołączył perkusista Arek Franosz.

Obecny skład Danse Macabre:

Beata Golińska – śpiew 
Małgorzata Antosz-Konieczna – instrumenty klawiszowe 
J.P – bas 
Darek Kłosowicz – gitara, programowanie 
Arek Franosz – perkusja

Największą wadą tej EPki jest dla mnie fakt, że… to tylko EPka i tak mało na niej nagrań. Już pierwsza piosenka na płycie zatytułowana „Intro” wciąga w mroczny i klimatyczny świat Tańca Śmierci. Kolejna piosenka „Dark Illusion” rozpoczyna się niepokojącą i transową warstwą instrumentalną. Zdecydowanie najlepsze nagranie, jedyne czego można się przyczepić to nosowa maniera wokalna wokalistki zespołu. Dalej zespół przyspiesza tempo jeszcze bardziej – "Simulacrum" w warstwie melodyjnej wstępu przypomina troszkę piosenki power metalowe. To polskojęzyczny utwór, zespół tak samo interesująco prezentuje się śpiewając po angielsku jak i w naszym rodzimym języku. "Apokalipsa" to niestety ostatnia piosenka na płycie, wolniejsze doomowe tempo, niepokojące dźwięki fortepianu… I niestety to już koniec.

To moje pierwsze spotkanie z muzyką tego zespołu, EPka spełnia swoje zadanie i pozostawia niedosyt. Czekam na płytę długogrającą!

7 kropel krwi na 10

Altea "Druantia" Leszczyńska