Percival – „Slava!’

Zespól Percival Schuttenbach dobrze znany jest polskim fanom metalu, który gra na co dzień tzw folk-metal. Projekt Percival powstał jako odskocznia od regularnych działań, jako zespół typowo folkowy i postanowił przybliżyć słuchaczom pieśni Słowian. Jako pierwsza z tryptyku ukazała się płyta pt „Slava! – Pieśni Słowian południowych” (następna ma zawierać pieśni Słowian wschodnich). Na krążku zespół wykonuje pieśni z regionu obecnej Serbii, Bułgarii, Czarnogóry, Słowenii, Chorwacji czy Bośni. Muszę przyznać że brzmi to wielce intrygująco, tym bardziej że zespół używa tak egzotycznych instrumentów jak chociażby sopiłka, davul, bodhran czy darabuka. Płytę promuje i otwiera serbska pieśń „Gusta mi magla” do której powstał też teledysk.

Na tle skocznego rytmu fajnie współbrzmią tutaj głosy trzech wokalistek, Katarzyny Bromirskiej, Christiny Bogdanovej i Joanny Lacher. Dalej mamy dość podobne piosenki „Delberino” i „Karanfilce” to bardzo skoczne utwory. W następnym nagraniu „Ursuta” słyszymy wreszcie wokal Mikołaja Rybackiego, który fajnie urozmaica warstwę wokalną. Mikołaja słyszymy jeszcze w kilku kolejnych pieśniach.

Większość utworów utrzymana jest w skocznym „tupiącym” rytmie. Bardzo fajną pieśnią jest pochodząca z Czarnogóry „Korita lvanova”, wyróżnia się ona świetną melodyką, przypominającą troszkę nasze pieśni góralskie. Przedostatni utwór pt „Karanfile” również bardzo mi się podoba. Spokojny, piękny , bardzo smutny z przewagą instrumentów smyczkowych w warstwie muzycznej robi naprawdę wielkie wrażenie. Nie wiem niestety o czym utwór opowiada, ale założę się że o jakiejś wielkiej tragedii. Smutek i rozpacz aż się wylewa z głośników. Płytę kończy macedońska pieśń „Dve nevesti” również bardzo rytmiczna jak większość utworów na płycie. Ale są to w końcu pieśni ludowe, więc muszą być „z przytupem” 🙂

Tracklista Płyty :

01.Gusta mi magla (Serbia)
02.Delberino (Bułgaria)
03.Karanfilče (Serbia)
04.Vrsuta (Czarnogóra)
05.Lazare (Bułgaria)
06.Korita Ivanova (Czarnogóra)
07.Ne orji, ne sejaj (Słowenia)
08.Naranča (Chorwacja)
09.Žali Zare (Serbia)
10.Ljubav se ne trži (Chorwacja)
11.Šta to radiš (Serbia)
12.Karanfile (Bośnia)
13.Dve nevesti (Macedonia)

Płyta jest na pewno ciekawostką na naszym rynku. Dla wielbicieli takiego grania na pewnym łakomym kąskiem, a dla pozostałych fanów muzyki okazją do posłuchania jak to drzewiej nasi przodkowie z Bałkanów śpiewali i jak wspomniałem na początku jest to tylko pierwsza część trylogii pt ‚ Pieśni Słowian”.

6 kropel krwi na 10

DARKman