OPOZYCJA powróciła po 19 latach!

Opozycja powraca po 19 latach!

Grupa została założona w 1984 roku w Wodzisławiu Śląskim, a tworzyli ją: Arkadiusz Krzywodajć – śpiew, Marek Tomkowicz – gitara, Grzegorz Głowacz – bas, Zbigniew Kumorowski – perkusja. Zaczynali od punk rocka, ale z czasem przestało im to wystarczać. Zwrócili się bardziej w stronę cold wave i post punkowej alternatywy. Wpływy takich grup jak: The Cult ,The Mission i New Model Army wyznaczały kierunki na ich muzycznej drodze. Czerpali z ich dorobków mądrze i umiejętnie, tworząc własne klimaty, unikając jednocześnie nachalnego kopiowania. Nazywani czasami polskim New Model Army, twierdzili, że kapela musi posiadać to „coś”: swoista siłę i energię, którą nie zawsze można osiągnąć jedynie gitarowym „łojeniem”.

Na scenie wypadali wyjątkowo ekspresyjnie i dynamicznie. Pierwszy raz dla większej publiczności wystąpili w Warszawie na festiwalu „Poza Kontrolą”. W 1989 roku ich utwory „Krew bohaterów” „Wiara” „Kolory” oraz „Nocny gość Władyslawa B.” stał się jednym z przebojów Rozgłośni Harcerskiej. W 1989 roku obok Closterkeller i Proletaryatu byli laureatami Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie oraz był stałym gościem na wielu ważnych festiwalach w Polsce, jak choćby katowickie Odjazdy czy Rock Noc w poznańskiej Arenie.

W 1991 roku ukazał się album zatytułowany „Krew bohaterów”, bardzo dobry i jak często bywa, niedoceniany. Jakimś sposobem udało im się na tej płycie uchwycić tę energię, o której mówili muzycy, co często bywa trudne w przypadku albumów studyjnych.

W 1993 roku z zespołu odszedł Arkadiusz „Krzywy” Krzywodajć. W 1994 roku ukazał się album „XTC”. Zespół po wydaniu płyty koncertował oraz nagrał materiał na trzecią płytę zatytułowaną „1995”, która została  wydana dopiero w 2011 roku.

Obecnie zespół reaktywował się i na jesień planuje wejść do studia i nagrać kilka nowych piosenek oraz wyruszyć w trasę koncertową. Opozycja dzisiaj to głęboki przekaz i ostra rock’n’rollowa muzyka, zagrana dynamicznie i sprawnie. Dużo dobrej muzyki z niebanalnym przekazem to jest Opozycja, która może szybko wskoczyć na nowo do offowej ekstraklasy.

Arek Krzywodajć tak opowiada o powodach reaktywacji :

„Opozycja zawsze opisywała rzeczywistość która nas otaczała, zawsze byliśmy kapelą walczącą, dzisiaj na nowo widzimy, że trzeba śpiewać o tym co trudne w życiu zwykłych ludzi, o rozczarowaniu politykami, o polskiej zawiści i niekompetencji. Jeśli można coś zmienić na lepsze, zawsze o tym zaśpiewamy.

We współczesnej pop kulturze mało jest zespołów ambitnych, a zarazem zrozumiałych dla słuchacza dlatego na nowo postanowiliśmy zagrać i zaśpiewać o głębokich rzeczach.

Teraz jest czas w polskiej muzyce rockowej , aby przestać się bawić, a śpiewać o poważnych sprawach, dlatego jesteśmy. Mamy nadzieję, że nasz głos znowu będzie wyraźny i prawdziwy.

Nie powstaliśmy , gdyż cierpimy na nudę, zespół na nowo gra z potrzeby serca”.

Opozycja potwierdziła pierwsze koncerty po reaktywacji:

25.09.2014. Kraków, Piękny Pies
18.10.2014. Wodzisław Śląski, WCK – na imprezie z okazji 30-lecia zespołu Profanacja
29.11.2014. Wrocław, Od Zmierzchu Do Świtu
10.01.2015. Katowice, Katofonia 

Oficjalny profil Facebook grupy Opozycja: https://www.facebook.com/pages/Opozycja/117897384958591

Ten wpis został opublikowany w kategorii News i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.