Music inspired by Alchemy

music-inspired-by-alchemy-b-iext33003774

Album „Music Inspired By Alchemy” to trzecia z cyklu (po „Music Inspired By Tarot” i „Music Inspired By Zodiac”) płyta projektu Artura Szolca, Roberta Srzednickiego oraz Krzysztofa Wawrzaka (muzyków związanych wcześniej z warszawskim zespołem Annalist). Podobnie jak poprzednie płyty z tego cyklu zawiera ona w większości muzykę instrumentalną. Otwiera ją utwór "Alexandria", który promował to wydawnictwo.

 

Zdecydowana większość kompozycji utrzymana jest w lekko orientalnym klimacie. Muzykę zawartą na tym albumie można by określić mianem New Age lub stylem zbliżonym do tego co tworzy np zespół Dead Can Dance czy Mike Oldfield,

Dużym plusem płyty jest udział zaproszonych gości – Anji Orthodox i Mariusza Kumali (Closterkeller), Mariusza Dudy (Riverside, Lunatic Soul), którego słyszymy aż w trzech kompozycjach oraz Ani Piotrowskiej (Warsaw Afrobeat Orchestra/Żywiołak). Upiększają oni muzykę trójki głównych autorów, oraz zaproszonych dodatkowych muzyków swoimi wokalizami, a w przypadku Mariusza Kumali jest to dodanie przepięknych pasaży gitarowych oraz interesującej solówki a'la David Gilmour w utworze "Edward Kelley". Duża część utworów zawartych na płycie jest poświęcona konkretnym postaciom zarówno mitologicznym (Hermes Trismegistos) jak i realnie żyjącym alchemikom (Nicolas Flamel, John Dee, czy Edward Kelley). Płyta może się spodobać wielbicielom przede wszystkim klimatów zbliżonych do New Age, ale również fanom muzyki elektronicznej czy rocka progresywnego i może znakomicie posłużyć jako np. tło muzyczne do lektury o śreniowiecznych alchemikach poszukujących kamienia filozoficznego, czy po prostu jako muzyka relaksująca po ciężkim dniu pracy. Warto również wspomnieć, że album jest zadedykowany zmarłemu gitarzyście zespołu Riverside – Piotrowi Grudzińskiemu. Piękny gest ze strony twórców i wydawcy. 

Album śmiało polecam, każdemu kto szuka w muzyce piękna, ale również chwili odpoczynku od codziennych spraw. Do tego "Music Inspired by Alchemy" nadaje się idealnie. 

Traklista:

1. Alexandria
2. Hermes Trismegistos
3. Albertus Magnus
4. Nicolas Flamel
5. Transmutation I
6. Trithemius
7. Agrippa von Nettesheim
8. Transmutation II
9. Faustus
10. Alexander Seton
11. Sendivogius
12. Transmutation III
13. John Dee
14. Edward Kelley
15. Transmutation IV
16. The Philosopher's Stone

7 kropel krwi na 1

Darkman