Maciej Krzywiński – „Zgniła zieleń – historia Carnivore i Type O Negative”

Przyznam, że wieści o biografii Type O Negative oraz Petera Steel'a, mającej ukazać się na naszym rynku, w dodatku napisanej przez Polaka bardzo mnie ucieszyły. Po prostu brakowało mi takiej książki opisującej historię grupy, oraz losy muzyków tworzących jeden z popularniejszych w naszym kraju zespołów klimatycznego czy też gotyckiego metalu, jak zazwyczaj szufladkuje się TON.

Książka jest napisana świetnie i czyta się ją znakomicie. Autor Maciej Krzywiński, nie jest debiutantem na tym polu. Ma na swoim koncie setki wywiadów, recenzji płyt i koncertów oraz biografię zespołu Faith No More, tak więc dostajemy produkt wysokiej klasy.

I tak jest w istocie. Historię życia głównego bohatera Petera Steel'a poznajemy dwa pokolenia wstecz, bowiem autor cofa się w czasie, aż do czasów emigracji jego dziadków z Europy do Nowego Jorku, poznajemy rodziców Petera oraz jego 5 starszych sióstr. Ale oczywiście to tylko wstęp do fascynującej opowieści o prawie 2-metrowym chłopaku zafascynowanym muzyką. Wymieniającym jako swoje dwa ulubione zespoły tak różne grupy jak The Beatles i Black Sabbath, co później wielokrotnie odbijało się echem w twórczości Type O Negative.

Zagłębiając się w lekturze poznajemy losy nie tylko Petera Ratajczyka, (który pseudonim Steele przyjął dla żartu mając na myśli Józefa Stalina), ale także losy jego rodziny, kolegów, przyjaciół. Autor dotarł do mnóstwa ludzi mających mniej lub bardziej styczność z Peterem.

Możemy zapoznać się z wypowiedziami muzyków, z którymi przez lata tworzył kolejne swoje zespoły jak Fallout, czy Carnivore. Ale również osobami, które dzieliły np. scenę z Type O Negative podczas wspólnych koncertów. Tutaj możemy znaleźć m. in. wypowiedzi naszych dwóch rodzimych wokalistek, które miały okazję poznać zespół osobiście – Ani Blomberg Gahan (Dance on Glass) oraz Agaty Pawłowicz z zespołu Desdemona (obecnie This Cold).

Czytając książkę, Steele'a poznajemy jako człowieka paradoksów. Nawróconego ateistę, romantyka oskarżanego o mizoginię, nieśmiałego showmana oraz wstydnisia, który ukazał całemu światu swe przyrodzenie. Paradoksalnie również, Peter najszczęśliwszy okres swego życia opisywał ten, kiedy był pracownikiem miejskiego wydziału parków i rekreacji na Brooklynie, a nie ten spędzony na scenie.

Niestety życie muzyka zostało tragicznie przerwane 14 kwietnia 2010 roku. Co ciekawe okoliczności śmierci Petera nie są tak do końca jasne jak się powszechnie sądzi, ale to już pozostawiam czytelnikom do samodzielnego odkrycia.

Nie ma sensu opisywać każdej z 466 stron książki po kolei. Fani na pewno z ogromną przyjemnością ją przeczytają. A dla tych, którzy może nigdy o zespole Type O Negtive i jego 2 metrowym frontmanie nie słyszeli (a są tacy?) można tę biografię gorąco polecić.

Książka zawiera kilka ciekawych i unikatowych zdjęć z całej kariery Petera, m.in: kilka zdjęć z polskich koncertów Type O Negative oraz dyskografię zespołów Fallout, Original Sin, Carnivore, Repulsion i oczywiście pełną dyskografię Type O Negative.

DARKman