Lord Vampyr – „Vampyria”

 

Udało mi się dostać w moje ręce limitowaną edycję albumu włoskiej formacji gothic metalowej pod tytułem "Vampyria" , która została wydana w edycji limitowanej 666 kopii i jest to "tak jakby" album długogrający , jednak jest to kompilacja wcześniej wydanej epki "Blood Bathory" i nie wydanej epki "Vampyria".
Utwory od 6-9 pochodzą z "Blood Bathory". Pierwszy utwór i zarazem tytułowy utwór "Vampyria" zaczyna się mocnym growlem i klimatycznymi klawiszami. To właśnie tzw "kościelne organy" i mocne riffy budują atmosferę grozy. Warstwa tekstowa opowiada o kobiecie zwanej Vampyrią "This is her blood.Now flows in you.She gave herself to you.She is your slave and mistress" – co z wolnego tłumaczenia oznacza "To jest jej krew. Teraz płynie w Tobie. Oddała się tobie. Ona jest Twoją niewolnicą i kochanką"Drugi utwór "My Secret" otwierają ciekawe klawisze , po czym wchodzi kobiecy wokal -"I'll kill to live. This is your secret. We protect you forever"."Zabiję dla życia. To jest twój sekret. Chronimy cię na zawsze".Trzeci utwór "Away From Here" utwór podobny pod względem kompozycji i brzmienia do poprzedniego , również z kobiecym wokalem w refrenie jest powtarzana fraza "Take Me Away From Here" – "Zabierz mnie stąd" Czwarty utwór "Tomorrow Is A New Sad Day" jest inny pod względem kompozycji , lżejszy , bardziej gothic rockowy."Now you just want to live with a warriors" – "Teraz chcesz żyć razem z wojownikami" i melodyjny , popowy wręcz refren "Tomorrow Is A New Sad Day" śpiewany chóralnie wokalem kobiety i mężczyzny buduje klimat. Bardziej komercyjny utwór. Piąty utwór to elektroniczny remiks pierwszego czyli "Vampyrii" wykonany przez Endymiona i jest w klimatach dark electro. Na tym utworze kończy się epka "Vampyria" i zaczyna mroczna wchodząca w black metal czy tez extreme gothic metal "Blood Bathory" wydana w 2007 roku. Pierwszy utwór w wersji z "Vampyrią" to "Endre's Bathory Death" – inna kolejność utworów w track liście w porównaniu do "Blood Bathory".Bardzo mocny blackmetalowy wręcz utwór , z bardzo mocny growlem. Kocham następny utwór "Dark Thoughts" – "Mroczne Myśli" jest mroczny , pokręcony i klawisze są obłędne 'She was love" – krzyk w obłędzie – "Ona była moją miłością" "She was my eternal" – "Ona była moją wiecznością" Od 4 minuty zaczyna się zwariowana melodia wykonana przy pomocy klawiszy budująca nastrój pożegnalny utworu. Dwa następne utwory "Both's Citadel – Part 1 i Part 2" – czyli część pierwsza i druga to ocierające się o black metal brzmienie , które osobiście lubię

Płyta ta należy do udanych , poleciłabym ją każdemu kto kocha tematykę wampiryzmu i lubi mroczne , klimatyczne i nieco mocniejsze brzmienia. Polecam fanom zespołu "Theatres des Vampires" czy też "Moonspell"

9 na 10 kropel krwi

Tracklista

1.Vampyria

2.My Secret

3.Take Me Away from Here

4.Tomorrow Is a New Sad Day

5.Vampyria (Endymion Remix)

6.Endre Bathory's Death

7.Dark Thoughts

8.Both's Citadel (Part I)

9.Both's Citadel (Part II)

Katarzyna Szarmach