Hateera – „Crown Of Creation”

Warszawska grupa Hateera istnieje od marca 2010 roku. W kwietniu 2011 wydali pierwsze demo zatytułowane „Let’s wreak The Havoc”, a teraz przyszła pora na pierwszą EP’kę. Płyta nosi tytuł „Crown Of Creation” i ukazała się na przełomie września i października 2013.

Posłuchajmy zatem. Płytka jest króciutka, trwa zaledwie 13 i pół minuty i zawiera 4 utwory.
Witają nas dźwięki mechanizmu zegara oraz ładne brzmienia gitarowe, ala Anathema. To króciutkie intro zatytułowane „The Passig Time” i wydaje się że płytka będzie utrzymana w takim klimacie. Nic bardziej mylnego! To tylko wstęp i niezła zmyłka dla sluchacza!
Drugi utwór rozwiewa jednak wszelkie wątpliwości jakim zespołem jest Hateera. „Let’s wreak the Havoc” to dynamiczny, rasowy metalowy kawałek łączący trashowe riffy z deathmetalową agresją. Bardzo sprawnie zagrany i zaśpiewany. Po prostu metalowa rozpierducha w czystej postaci.

Następny kawałek „J.Clown” to dalsza bezkompromisowa agresywna jazda po zmysłach słuchaczy. Po dość spokojnym wstępie machina pod nazwą Hateera miażdży nas swoją mocą. Zabójcze tempo utworu nie pozwala spokojnie usiedzieć. Jest to prawie 5 minut energii atakującej słuchacza z głośników, 5 minut które dość zaskakująco nagle się kończy.

Na koniec zespół serwuje nam cover pt „Roots, bloody roots” oczywiście z repertuaru Sepultury. Wersja Hateer’y jest dość podobna do oryginału, bez udziwnień ale zagrana szybciej dostaje dodatkowego kopa i mocy.
Brzmi bardzo nowocześnie, na miarę roku 2013. Co tu dużo mówić, po prostu dobrze zagrany dobry cover. Podsumowując te kilka nagrań pokazuje nam, że Hateera ma duży potencjał, ciekawe pomysły (intro) i na pewno w przyszłości nas jeszcze czymś zaskoczy. Czekamy zatem na pełny album zespołu!

Ocena : 6 kropel krwi na 10

Tracklista:
1. The Passing Time
2. Let’s wreak the Havoc
3. J. Clown
4. Roots, bloody roots

Mariusz Chojecki – lead vokal
Tomasz Danielewicz – gitara (lead guitar)
Piotr Gogoliński – gitara (rhytm guitar)
Rafał „Shama” Szymański – bass / Backing vocals
Michał Tobjasz – perkusja (drums)