Członkinie rosyjskiej formacji Pussy Riot otrzymały 2 lata więzienia za „chuligaństwo”

Po spędzeniu 5 miesięcy w areszcie, trzy członkinie feministycznego, punk rockowego zespołu Pussy Riot wczoraj (17.08.2012) otrzymały wyrok. Nadezhda Tolokonnikova, 23, Maria Alekhina, 24 oraz Yekaterina Samutsevich, 29 zostały skazane na 2 lata więzienia za rzekomo popełnione przestępstwo o charakterze chuligańskim.

„Tolokonnikova, Samutsevich i Alyokhina popełniły akt chuligaństwa, rażącego naruszenia porządku publicznego, wskazujące na oczywisty brak szacunku dla społeczeństwa”, powiedział sędzia, jak donosi Reuters. „Akcje dziewczęce były świętokradztwem i bluźnierstwem łamiącym zasady Kościoła.”

Tolokonnikova: “Przyjmujemy ten incydent jako nasze etyczne wykroczenie, ale etyczne wykroczenie nie powinno być przyczyną wydania na nas wyroku”.

Oprócz lokalnych kibiców, Pussy Riot rozpoczęło własny ruch na całym świecie z takimi muzykami, jak Paul McCartney, Madonna i Red Hot Chili Peppers poprzez  o wolności artystycznej i wolności słowa. Gdy Red Hot Chili Peppers zagrał w Moskwie na początku tego roku, frontman Anthony Kiedis założył koszulkę Pussy Riot. On i basista Flea wysłał listy do uwięzionych kobiet poprzez ich mężów z komunikatami wsparcia. „Nadya i Katia i Masza, kochamy was i wspieramy. Jestesmy tu aby Wam pomóc,”. Flea pochwalił ich odwagę i modlił się o ich uwolnienie.

Pozostałe członkinie zespołu, które zostały na wolności nawołują innych do pomocy i nagłaśniają sprawę.

Przypominamy, że dziewczyny z rosyjskiego bandu zostały skazane za tekst odważny piosenki, w którym zawarte zostały m.in słowa: „Bogurodzico Dziewico przepędź Putina”. Obecnie sprawą interesuje się cały świat.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.