Abyss Gazes – „Dark Letter”

Abyss Gazes to nowy projekt Małgorzaty Antosz-Koniecznej (Dark Letter) i Agaty Pawłowicz (Desdemona, This Cold). Muzyka zawarta na debiutanckim krążku przynosi nam sporą dawkę symfonicznego metalu z mocnym charakterystycznym głosem Agaty.

Cała płyta trwa prawie godzinę. Kompozycje nie są krótkie (najkrótsza ma ponad 4 minuty) i jak wspomniałem można by je określić mianem symphonic-metal. Dłuższa forma pozwala na urozmaicenie utworów, które często są całkiem skomplikowane i połamane niczym dzieła prog-metalowców.

Większość utworów napędza mocny rytm z podkładem gitarowym oraz symfonicznym brzmieniem klawiszy Małgorzaty. Na tym tle Agata czaruje nas swoim głosem, jak choćby w utworze „Justine”, który zaczyna się spokojnie by przejść w ciężki walec z mocnym riffem i zmysłową wokalizą.

Niektóre tytuły mogą wydawać się znajome jak „Toy” czy „Anneliese”.
Są to kompozycje, która Małgosia wykonywała i nagrała ze swoim macierzystym zespołem Dark Letter. Tutaj zmienione, przearanżowane wydają się bardziej cięższe niż na EPce zespołu Dark Letter. A przede wszystkim inaczej zaśpiewane, bardziej mrocznie, ciekawiej.

Najdłuższa na płycie „Scarlet” tajemnicza mroczna i niepokojąca mogłaby być ścieżką dźwiękową niejednego horroru.

Nieco inny charakter od pozostałych kompozycji ma utwór „Theatrum Mundi”, który w pierwszej części jest spokojną balladą można by powiedzieć, że piosenką by w refrenach przemienić się w mocny rockowy kawałek.

„Freak” przynosi ciekawy zabieg wokalny. Agata śpiewa raz swoim dość niskim mocnym głosem by za chwilę wznieść się na wyżyny wokalistyki.

Na koniec dostajemy balladę (o ile tak można tę kompozycję nazwać) „Swan Song 2”, która kończy się dość niespodziewane i nagle pozostawiając niedosyt i ochotę na włączenie płyty jeszcze raz od początku. Jest to jakby spokojniejsza wariacja temat swej poprzedniczki „Swan Song 1”.

Podsumowując, płyta bardzo ciekawa. Dla fanów tego typu brzmień pozycja obowiązkowa.
Panie wykonały kawał dobrej roboty, która będzie nam na pewno umilać czas przez bardzo długo. Czekamy na więcej!

Tracklista:

1. Confession
2. Requiem
3. Swan Song 1
4. Justine
5. Toy
6. Scarlet
7. Theatrum Mundi
8. Freak
9. Anneliese
10. Swan Song 2

Darkman

7 kropel na 10