15.05.2012 – Katowice, Mega Club

Relacja z koncertu: 15.05.2012 – Katowice, Mega Club
Voices of Destiny, Xandria, Epica

Na ten koncert czekałem od dawna. Xandria i Epica to moim zdaniem jedne z najlepszych współczesnych zespołów  grających tzw symfoniczny metal, więc apetyt był naprawdę duży.

Ale zacznijmy  od początku. Widok długiej kolejki fanów mocnej muzy i to w bardzo różnym wieku, przed wejściem do klubu napawał optymizmem. I tak też było, publiczność dopisała wypełniając katowicki Mega Club dość szczelnie. Jako pierwszy wystąpił niemiecki Voices of Destiny. Przyznam, że nie znałem tego zespołu wcześniej. Na krótko przed koncertem obejrzałem jakieś dwa klipy na You Tube i to było wszystko. Więc byłem bardzo ciekaw co zespół zaprezentuje  na żywo.  Zagrali nieźle, ale moim zdaniem tylko nieźle. Bez specjalnych uniesień wysłuchałem ich występu. Czegoś mi brakowało w tej muzyce. Może tej odrobiny mroku, tajemniczości i magii, która jest obecna w muzyce dwóch występujących później kapel.  W każdym razie nie oceniam występu Voices of Destiny źle. Zagrali dobrze, mieli dobry kontakt z publiką a to chyba najważniejsze. I growlujący klawiszowiec to jednak dość rzadki widok.

Voices Of Destiny

Voices Of Destiny

Natomiast w przypadku Xandrii wiedziałem już dokładnie czego się spodziewać. Zespól wydał niedawno znakomitą nową płytę pt „ Neverworld’s End”  więc większość występu wypełniły nowe utwory z singlowym „Valentine” na początek, którym to utworem zespól od razu „kupił” sobie publiczność. Następnie usłyszeliśmy kilka moim zdaniem najlepszych utworów z tej płyty „Blood On My Hands”, „Euphoria”, „Forevermore” czy  „The Lost Elysion” oraz kilka starszych kompozycji z przepięknym „Ravenheart” na czele. Xandria do debiutantów już nie należy, więc publiczność doskonale się bawiła na ich występie, śpiewając utwory wraz z wokalistką Manuelą Kraller, której reakcja publiki na ich występ bardzo ucieszył. Tym bardziej to cieszy że był to pierwszy występ zespołu w naszym kraju. Mam nadzieję, że po tak ciepłym przyjęciu przez naszą publiczność będą nas odwiedzać już regularnie. Występ Xandrii za długi nie był, ale cóż, nie oni byli gwiazdą tego koncertu.

Xandria

Xandria

Po chwili oczekiwania, zmianie sprzętu na scenie, oraz przepięknym klimatycznym intro pojawili się oni – Epica. Zespól ma spore grono fanów w naszym kraju, o czym świadczyła duża liczba osób na koncercie w koszulkach Epici śpiewających teksty razem z Simone Simons. Zespól również promował na tym koncercie swoja nową genialną moim zdaniem płytę „Requiem For The Indifferent”, więc  występ rozpoczął się tak jak ta płyta właśnie. „Karma „ i „Monopoly on Truth” na początek. A później usłyszeliśmy przeplatankę nowych utworów ze starymi. Znakomicie wyszedł singlowy „Storm The Sorrow”  zaśpiewany przez publiczność wspólnie z Simone. Niezłą niespodziankę zespól przygotował w utworze „The Phantom Agony” wplatając takie „dyskotekowe” wstawki z migającymi kolorowymi światłami w tle. Muszę przyznać że pomysł zaskakujący ale też genialny. Na bis usłyszelismy starsze kawałki  „Cry for The Moon”, „Unleashed” oraz „Consign to Oblivion”.  Zarówno brzmienie zespołu jak i poziom wykonania stał na najwyższym poziomie, co tylko potwierdza fakt że Epica jest zespołem z najwyższej światowej półki. Muzycy też się świetnie bawili z polska publicznością, i myślę że tak wspaniałe przyjęcie gwarantuje nam częstsze wizyty Epici w naszym kraju.

Epica

Epica

Epica

 

Podsumowując,  znakomity koncert, świetnych zespołów. Miło spędzony czas.
Oby więcej takich!!!

Darkman

Zobacz też:
Wywiad z zespołem Xandria (ang) 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *